След многократни срещи и дискусии на членове на НАХРБ и Асоциация „Пулмонална хипертония“ с представители на МЗ и на Агенцията по трансплантации, добрата новина е факт – скоро ще отпадне лимитът на средствата, отпускани от Комисията за лечение в чужбина за възрастните пациенти. Отпусканата досега максимална сума от 180 000 лв. не покриваше изцяло някои операции и трансплантации и се налагаше пациентите да събират средства чрез публични кампании. Това забавяне в много случаи водеше до влошаване състоянието на пациента, а понякога – и до смърт.
Горният праг на отпусканите средства беше определен през лятото на 2011. По-късно той беше премахнат за сумите, отпускани за деца. Опитът оттогава насам показа, че бюджетът на Министерството не беше натоварен допълнително, а болните получаваха по-бързо достъп до лечение.
Сред предложените промени в Наредба 12 на МЗ има и изискване пациентът, нуждаещ се от трансплантация да представи поне 2 оферти от различни лечебни заведения, а ако той няма такива, да бъдат представени от Изпълнителната агенция по трансплантациите. Агенцията има установени контакти с повечето болници зад граница, в които се извършват присаждания, които не се правят у нас. Това ще позволи на държавата да осигури качествено лечение на пациента, при най-ниска цена.
Очакваната промяна е отлична новина за всички, които следят историята на Таня Боргоджийска – младата 23-годишна жена, която се нуждае от трансплантация на бял дроб, поради усложнения от пулмонална хипертония. Набраните суми от дарения и отпуснатата от МЗ сума от 90 000 евро не бяха достатъчно, за да покрият цялата стойност на трансплантацията. Ако промените в Наредба 12 бъдат приети, тя ще може да отпътува за Виена още през януари. Надяваме се скоро нейното животоспасяващо лечение да е факт!