От 14 до 16 ноември в хотел „Камена“ Велинград се проведе Третата конференция по пулмонална хипертония, организирана от Асоциация „Пулмонална хипертония“. Тя събра десетки пациенти и за пореден път им осигури възможността в приятна обстановка да дискутират своите проблеми с медицинските експерти по заболяването.
Участниците споделиха много вълнуващи лични истории. Таня Боргоджийска, само на 23 г., наближава своята дългоочакваната трансплантация на бял дроб, която ще й позволи да диша нормално и да се движи. В момента за нея дори няколко стъпала представляват сериозно препятствие. Добрата новина е, че Комисията за лечение в чужбина е одобрила молбата й и отпуска 92 000 евро за операцията. Необходими са още 20 000 евро, които Таня се надява да събере от дарения. До две седмици тя ще замине за Виена, за да е близко до клиниката, в която ще се състои трансплантацията и да постъпи в нея веднага, щом има донор за бели дробове.
Таня ще бъде втората българка, получила трансплантация на бял дроб. Това е възможно поради включването на България като асоцииран член към Евротрансплант и дава шанс за живот на много пациенти, които не могат да бъдат трансплантирани у нас.
Участниците в срещата имаха възможността да получат актуална информация за донорството и присаждането на органи от д-р Мариана Симеонова, ръководител на Националната агенция по трансплантациите и изключително ангажиран с тази кауза лекар. Тя сподели факта, че от 20 донорски ситуации през последната година, близките са дали съгласие в 19 от тях. А това означава, че българите все повече разбират нуждата от даряване на органи и реагират съпричастно.
Конференцията беше открита от председателя на Асоциацията Тодор Мангъров, който разказа за постигнатите успехи до момента, осигуряването на лечение, установените отлични отношения със лекари, други медицински специалисти и здравни власти. Съдействието на организацията съкращава времето, което е нужно на един пациент да получи адекватно лечение или скъпа операция в чужбина.
Лектори на конференцията бяха доц.Маргарита Цонзарова, която разясни как вроденият сърдечен порок води до ПХ, д-р Елена Димитрова, която запозна присъстващите с новите медикаментозни терапии. Д-р Шабан коментира тромбемболичната форма на ПХ и операцията, с която тя се лекува.
За пациентите беше особено интересно преживяване работата с психолозите Димитър Вълчев и Радослав Киров, които направиха кратки тренинги на тема комуникация и асертивно поведение.
Радостина Беловинска, медицинска сестра за ПХ също изнесе презентация.
Маргарита Благоева, инициатор на кампанията „Сини устни“ и Ваня Тотева – съорганизатор представиха за първи път 12-те фотоса, на които известни български личности отправят послания за подкрепа към пациентите. Всички пациенти получиха календар със снимките.
В последния ден от конференцията Ваня Тотева и Георги Костов разказаха за участията си в Конференцията на PHA в САЩ и ГАМ Барселона.
Третата национална конференция по ПХ даде много възможности за нови запознанства и споделяне на преживяванията на пациентите. И както каза психологът Димитър Вълчев – „Вие сте тези, които най-добре можете да си оказвате психологическа подкрепа, защото напълно разбирате през какво преминава другия.“
Още снимки от конференцията можете да видите в албума във фейсбук.