Представители на Комисията по здравеопазването към Народното събрание, лекари, пациенти и общественици, работещи в сферата на редките болести, обсъдиха процеса на оценка на здравните технологии на кръгла маса, проведена на 1 ноември в сградата на Народното събрание. Любезен домакин и патрон на срещата беше Комисията по здравеопазването. Д-р Дариткова, неин председател, беше модератор на дискусиите.
Към момента повечето органи, взимащи решения, разглеждат само съотношението разходи/сравнителна ефективност на съответните технологии, без да се съобразяват с тяхната социална значимост. За обществото е важно да се преценява и начинът, по който технологията променя различните социални сфери – болници, лекарски практики, ежедневие в дома, в училището, на работното място и какво специфично значение придават хората на технологията.
Цялостният подход на оценка трябва да отговаря на няколко основни въпроса – дали технологията работи?; дали е ценна за обществото?; дали е на приемлива цена? и кой е най-добрият начин за предоставяне на съответната услуга?
Подходът, фокусиран върху ползите за обществото обединява всички заинтересовани страни и пациенти, разпределя разходите сред обществото, не само в здравната система, разпределя и ползите в обществото, дава възможност за по-добро управление на ограничените финансови ресурси при текущото състояние на икономиката.
Високата цена и малкият брой засегнати хора често карат медикамента да изглежда стойностно неефективен, което води до ограничаване на достъпа до съответното лекарство, което от своя страна води до неравнопоставеност на достъпа на пациентите до лечение.
Проф.Петрова предложи някои варианти за преодоляване на тези проблеми като изграждане на регистри както за пациентите, така и за получаваната от тях терапия; определяне на стандарти за лечение; създаване на европейски фондове за реимбурсиране на лекарства и централизиране на достъпа до лекарства за редки болести на европейско ниво.
Организационната структура, която трябва да бъде изградена за оценка на здравните технологии трябва да отговаря на няколко основни принципа: да има независим обществен статут, да е финансово автономна, да ползва открити и прозрачни процедури за назначаване на ръководството, което да не съвместява и други постове, за да се изключат конфликтите на интереси. Решенията и препоръките трябва да се издават на базата на актуални научни доказателства и изследвания, при спазване на ясна и обективна методология на работа, като се ползва широк спектър от научни инструменти и подходи.
За реализирането на адекватна оценка на здравните технологии трябва да се изгради необходимата законова рамка, да се създадат подходящите институции и да се подготвят експерти в сферата от факултетите по обществено здравеопазване.
Дискусията продължи с изказвания на доц.Михайлов, проф.Търнев, Пламен Таушанов, Елена Енева, Виолета Антонова, Гинка Колчакова, Иван Иванов, г-жа Георгиева от Надзорния съвет на НЗОК, доц.Савов, ръководител на Националната генетична лаборатория и Димитър Стоянов, които коментираха различни аспекти от текущото прилагане или неприлагане на различни здравни технологии за редки болести в България.