Home НОВИНИ „Поеми дъх за пулмоналната хипертония“

„Поеми дъх за пулмоналната хипертония“

263
0

На 7 май в Пресцентъра на БТА,  Национален алианс на хората с редки болести и Асоциация „Пулмонална хипертония“ организират пресконференция по повод Световния ден по белодробна хипертония. Тази година той  преминава под мотото „Поеми дъх за пулмоналната хипертония”.

Официално денят е одобрен през 2012 година от 22 пациентски асоциации, 10 редки и дъщерни организации на заболяването, както и осем научни общества.

Отбелязването на Световния ден на белодробната хипертония е стъпка напред в увеличаването на осведомеността в световен мащаб. Целта е да се фокусира вниманието на обществото върху  подобряване качеството и продължителността на живота  на повече от 25 милиона души в света, страдащи от белодробна хипертония (БХ).

В цял свят пациентските организации се включват в мащабни  акции с послания за необходимостта от:

  • Повишаване на осведомеността и разпространение на знания за заболяването, за да се улесни ранната диагностика, която е изключително  важна за намаляване преждевременната смърт на болните.
  • Насърчаване на достъпа до специфични здравни грижи и терапии, които повишават качеството и продължителността на живота.
  • Насърчаване на концепцията за лечение на БХ-пациенти като цяло, което включва лечение на техните физически, психологически и социални проблеми.
  • Унифициране намеждународните критерии за признаване на центрове за върхови постижения в областта на белодробната хипертония.
  • Насърчаване на изследователската дейност, която ще помогне за намиране на лек за белодробна хипертония.

В България Асоциация „Пулмонална хипертония“ отбелязва денят със събитието „Поеми дъх с мен“.

От 14.00 часа на площада пред Министерство на здравеопазването, пациенти с белодробна хипертония и съмишленици, чрез извършване на леки физически упражнения, ще дадат възможност на случайни граждани да се докоснат до съдбата на хората  с пулмонална хипертония, живеещи с  непрекъснат задух и физическа умора.

Характеристика на заболяването. Пулмоналната  хипертония е рядко заболяване, което води до стесняване на  кръвоносните съдове в белите дробове. Артериите, които пренасят кръв от сърцето до белите дробове се стесняват по причини, които не са напълно установени. Сърцето се мъчи да изтласка кръв през стеснените артерии. Кръвното налягане в белите дробове се повишава и сърцето се уголемява. С времето преумореното сърце се износва, което често води   до сърдечна недостатъчност. Симптомите  включват недостиг на въздух и лесна физическа умора, а понякога замаяност и пристъпи на загуба на съзнание.

Пулмоналнатата хипертония често се бърка с астма, сънна апнея, хроничната обструктивна белодробна болест /ХОББ/  или други общи заболявания, което забавя поставянето на правилна диагноза с години. Липсата на адекватна терапия може да бъде фатална за живота на пациента. За пациентите е особено важно да получат достъп до европейски клиники, в които се извършва трансплантация на бели дробове или комбинирана трансплантация на сърце и бял дроб. Това би ги върнало към нормален живот.

Симптоми: 
–  Недостиг на въздух при физическо усилие, много често и в състояние на покой.
–  Сърдечни болки, сърцебиене.
–  Замайване и/или загуба на съзнание.
–  Подуване на глезените/краката.
–  Усещане за подуване.

Причини. Пулмоналната Хипертония (ПХ) може да има различен произход и различни последици при различните хора. Причините за ПХ са много: може да е генетична предразположеност или последица на някои автоимунни заболявания, вирусни инфекции (напр. ХИВ инфекция), или лекарства. ПХ се разделя на две основни под-категории:
Първична ПХ – Т.е. без известни причини. Диагнозата се поставя, когато всички асоциирани фактори, които биха могли да я причинят са отстранени.
Вторична ПХ – Среща се по-често, отколкото идиопатичната форма. Нарича се вторична, тъй като асоциирания фактор, който я предизвиква може да бъде идентифициран: HIV инфекция, вродена сърдечна болест, склеродермия, Raynaud болест, чернодробни заболявания и др.

Лечение. Не съществува лечение на заболяването. Съществува ефективна подържаща терапия, която осигурява добра преживяемост на пациентите.