Възрастните пациенти с болест на Помпе вече започнаха да получават своята ензимо-заместваща терапия. Това стана факт, след като заболяването беше включено през февруари в обновената Наредба 38 на МЗ. Следващ етап беше регистрирането на лекарството за болест на Помпе в Позитивния лекарствен списък. Бяха изготвени и изпратени протоколи за одобрение на лечение, които благодарение на добрата воля на НЗОК бяха обработени за 3 седмици, вместо за нормативно определените 2 месеца.
През февруари Министерство на здравеопазването се ангажира да осигури медикаментите за десет редки болести, които бяха включени в списъка към Наредба 38. Пациентите с болест на Помпе са първите от тях, които започнаха лечение. Очаква се в рамките на две седмици да започнат лечение и пациентите с Фамилна амилоидна полиневропатия. Тяхното лекарство не беше регистрирано в България до тази година, но административните процедури по вписването му вече приключиха.
Добрите новини станаха реалност благодарение на задълбочаващото се сътрудничество между НАХРБ, МЗ и НЗОК. Очакваме в скоро време и останалите заболявания, включени в Наредбата да получат терапия.